Tedaviler » Piterjium (Kuş Kanadı Hastalığı)
Piterjium (Kuş Kanadı Hastalığı)
Gözde et büyümesi olarak da bilinen pterjium, konjonktivanın genellikle nazal(burun) tarafında, üçgen kanat biçiminde, kornea üzerinde büyüyen kabarık görünümlü doku oluşmasıdır. Hastanın gözlerinde, yanma, kızarıklık, batma ve sulanma gibi rahatsızlık belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen vakalarda görme keskinliğinde azalma ve ışık yansımaları gibi bireyin yaşam kalitesini etkileyecek şikayetlere de neden olmaktadır. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte giderek artan bir rahatsızlıktır.
Pterjium, kalıtsal nedenler, gözyaşı tabakasında değişiklik, A vitamini eksikliği, ultraviyole ışınları, enfeksiyonlar, göz travmaları, göz rengi, yaşam koşulları, iklim gibi sebeplerden bir ya da birkaçına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bazı meslek gruplarında meslek hastalığı olarak addedilmektedir.

Tedavisi Nedir?
Pterjium hastalığının tedavisi cerrahi eksizyondur.  Fakat basit bir operasyon gibi görünen işlem, çok yönlü olarak gelişmektedir. Pterjium yani et parçasının konjonktivadan çıkarılması yeterli olmamaktadır. Et parçasının çıkarıldığı bölge greft ile kapatılmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık tekrarı olabilecek bir yapıya sahiptir. Lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen işlem, kornea üzerinde büyüyen dokunun cihaz yardımı ile temizlenmektedir. Eriyen dikiş ipleri kullanılarak hastanın ameliyat sonrası doğal bir süreçle iyileşmesi beklenir.

Pterjium Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kısa süren bir operasyon olsa da, iyileşme süreci ve etkileri 1 ay kadar devam edebilmektedir. Ameliyatın ertesinde 2 gün süren batma hissi ve 1 aylık süreçte de kızarıklık devam etmektedir. Hasta göz doktorunun tavsiyelerine uyarak süreci rahat bir şekilde atlatabilmektedir. Güneşe maruz kalmamak, 6 ayda bir göz doktoruna rutin muayeneye gitmek ve gözü enfeksiyonlara karşı maksimum düzeyde korumak gerekmektedir.
Bahsi geçen şekilde bir göz rahatsızlığında en kısa sürede göz doktoruna muayene olunması çok önemlidir.
Detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz
Bize Yazın
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Soru Sor
1 / 6