Keratokonus

Keratokonus, korneanın sivrileşmesi ya da öne doğru bombe oluşturması ve incelmesi durumudur.  Her iki gözde de oluşabilen ve ilerleyici bir hastalık türüdür. Kornea, göz yapısında göze gelen ışığın kırılmasını sağlayan kısımdır. Keratokonus oluşması ile birlikte görme yetisinde zayıflamalar ve ışığa duyarlılık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle hasta, gözlük ya da lens kullanmasına rağmen görüşünde azalma yaşaması keratokonus rahatsızlığının belirtilerindendir.
Keratokonus rahatsızlığı genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fakat bazı hastalarda çevresel faktörlere bağlı olarak, gözleri çok yoğun şekilde kaşımaktan dolayı da ortaya çıkabilmektedir.
Keratokonus rahatsızlığında diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. CCL( Corneal Cross Linking) adı verilen çapraz bağlantı yöntemi kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Fakat tedavinin uygulanabilmesi için kornea kalınlığının en az 400 mikron kalınlığında olması gerekmektedir. Bu tedaviden önce Keratokonus tanısı konulan hastanın, kornea kalınlığı ve tapografik ölçümleri yapılmalıdır.
Cerrahi ya da cerrahi dışı tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Kaşıntı, görme yetisinde ilerleyen azalma gibi durumlarda göz doktoruna acilen başvurulmalıdır. Özelikle genç bireylerde sıklıkla görülen rahatsızlıkta erken tanı çok önemlidir.