Blog » Astigmat Tedavisi Ankara
Astigmat Tedavisi Ankara
Astigmat tedavisi hakkında Ankara’nın sayılı göz hastalıkları uzmanı Hilmi Çuhadaroğlu’ndan önemli bilgiler; Astigmat nedir? Astigmat tedavisi mümkün müdür? Astigmat gibi birçok göz kusurunun tedavisi için Ankara’da bulunan muayenehanesinde hizmet sunmaktadır.

Gözün temel yapısını oluşturan kornea, lens ve gözün aks uzunluğu refraktif yapıyı sağlayan elemanlardır. Refraksiyon bozukluklarında yani kırılma kusurlarında bu üç yapıdan bir ya da birkaçında mevcut sistem düzenli çalışmamaktadır. Görme bozuklukları doğuştan olabildiği gibi sonradan da genetik aktarım gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan gelen görme bozukluklarının tedavisi genelde daha zor olurken, sonradan oluşan bozulmalar kolay tedavi edilebilir seviyededir. 

Genellikle sonradan oluşan bir görme kusuru olan astigmatizma, her yaş aralığında görülebilmektedir. Gözün kırılma işlevini gerçekleştiren kornea ve lensin kırma işlemlerini aynı düzlemde yapamamasından kaynaklanmaktadır. Daha basit şekilde açıklanacak olursa; Asitgmat, gözün en ön kısmı olan korneanın şeklinin bozulması ve ışığı yeterli ya da doğru ölçüde kıramaması ile ortaya çıkan görme bozukluğudur.

Astigmatizma, düzenli ve düzensiz olmak üzere iki şekilde ele alınabilmektedir. Düzenli astigmatizma, korneanın farklı meridyenlerin birbiri ile dik açı yaptığı astigmat türüdür. Miyop, hipermetrop ve miks olarak 3 çeşit düzenli astigmat bulunmaktadır. Düzensiz astigmatizma, çeşitli travma ya da korneada oluşan ülserden dolayı ortaya çıkan astigmat türüdür. Bu durumda da kornea meridyenleri düzensiz bir açı ile ışığı kırmaktadır. 

Astigmatın belirtileri ise genellikle şu şekildedir;
-    Bulanık görme, netlik kaybı
-    Baş ve göz çevresinde ağrı
-    Dikey ve yatay çizgi algısının kaybolması
-    Okuma esnasında dikkat dağılması ve harflerin birbirine girmesi
-    Gözlerde yorgunluk

Astigmat tedavisinde ilk seçenek gözlük kullanımıdır. Silindirik mercek ile astigmat problemi giderilmeye çalışılır. Astigmatın ilerlemesi durumunda lazer müdahalesi tavsiye edilmektedir. Astigmat tedavisi olarak kontakt lens kullanımı da mümkündür. Gözlük kullanmak istemeyenler için alternatif olarak sunulur. 

Astigmat tedavisinde Excimer Lazer adı verilen ve kısmi olarak cerrahi operasyon sayılabilen tedavi türü, her çeşit astigmat için uygulanamamaktadır. Astigmat tedavisinin hangi şekilde olması gerektiğine gerekli muayene yapıldıktan sonra göz doktorunun karar vermesi ve yönlendirmesi gerekmektedir. Astigmat tedavisi Ankara’da tecrübe ve birikimi ile adından söz ettiren Op. Dr. Hilmi Çuhadaroğlu tarafından gerçekleştirilmektedir. 
Whatsapp'tan Mesaj Gönder
Soru Sor
1 / 6